Hroziace americké clá sú bezpochyby hrozbou pre Európu aj Slovensko. Väčším problémom sú však nateraz vlastné ekonomické problémy

Trumpov návrat do Bieleho domu a jeho vplyv na globálnu ekonomiku

Opätovné zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov môže priniesť významné hospodárske posuny, ktoré sa dotknú nielen USA, ale aj európskeho trhu a stability meny euro. Jeho politická a ekonomická agenda, ktorá už v minulosti stavala na protekcionizme a obmedzovaní dovozu, môže výrazne ovplyvniť globálne obchodné vzťahy a geopolitickú rovnováhu. Kľúčovou otázkou je, ako sa tieto faktory prejavia na ekonomickom vývoji Európy, investičných možnostiach a menovej stabilite.


Obchodné bariéry už nemusia byť pre Európu hlavnou hrozbou

Trumpova politika „America First“ v predchádzajúcom období zahŕňala zavedenie ciel na dovoz produktov z významných obchodných partnerov, vrátane Európskej únie. Ak by sa podobné opatrenia zopakovali, najväčšie problémy by pocítili ekonomiky závislé od exportu, ako je Nemecko.

Colné bariéry na autá, priemyselné výrobky či poľnohospodárske komodity by mohli obmedziť európsky vývoz a spomaliť rast hospodárstva v eurozóne. Obchodné napätie by zároveň mohlo oslabiť tok investícií do európskeho priemyslu a zvýšiť riziko hospodárskeho poklesu. Neistota vyplývajúca z obchodných opatrení USA môže tiež oslabiť dôveru investorov a negatívne ovplyvniť hodnotu európskych akcií, predovšetkým v odvetviach výroby a automobilového priemyslu.

Napriek tomu, že obchodné opatrenia USA môžu predstavovať výzvu, Európa zároveň čelí dlhodobým interným problémom, ako je starnutie populácie, znižujúca sa konkurencieschopnosť v oblasti inovácií či presun kľúčových technologických spoločností do iných regiónov. Tieto faktory by mohli v konečnom dôsledku zohrávať ešte dôležitejšiu úlohu v budúcom smerovaní európskeho hospodárstva než samotná obchodná politika Spojených štátov.


Euro a jeho reakcia na hospodársku politiku USA

Trumpove ekonomické kroky nebudú mať dopad len na obchod, ale aj na menové trhy. Pravdepodobným scenárom je posilnenie dolára, čo by spôsobilo oslabenie eura a ďalších svetových mien. Krátkodobo môže dolárový index (DXY) zaznamenať rast, pričom jeho vývoj bude úzko súvisieť s politikou Federálneho rezervného systému (Fed).

Na druhej strane, dlhodobejší výhľad naznačuje možné oslabovanie dolára, ak Trumpova administratíva presadí opatrenia na podporu rýchleho ekonomického rastu aj za cenu narastajúceho verejného dlhu. Výnosy z dlhodobých amerických štátnych dlhopisov (10-ročné) v súčasnosti postupne rastú oproti krátkodobým (2-ročným), čo môže signalizovať, že investori očakávajú zmenu v menovej politike a dlhodobých trendoch.


Energia ako faktor ovplyvňujúci vzťahy medzi USA a Európou

Energetická politika by mohla byť jedným z hlavných aspektov, v ktorých bude Trumpova administratíva ovplyvňovať Európu. Počas jeho predchádzajúceho mandátu Spojené štáty zintenzívnili vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy, čím prispeli k zníženiu jej závislosti od iných dodávateľov.

Ak by USA pokračovali v tejto stratégii a ešte viac zvýšili export LNG, mohla by sa prehĺbiť obchodná nerovnováha medzi Washingtonom a Bruselom. Európske krajiny by sa mohli ocitnúť pod tlakom prehodnotiť svoju dlhodobú energetickú stratégiu. Rast konkurencie na trhu s energiami môže otvoriť nové investičné možnosti, no súčasne priniesť aj výzvy spojené s cenovou volatilitou a geopolitickou neistotou.


Nové investičné možnosti v meniacom sa prostredí

Napriek neistote, ktorú Trumpova politika môže spôsobiť v Európe, pre investorov sa otvárajú aj nové príležitosti. Americké technologické spoločnosti by mohli profitovať z prípadnej ochranárskej politiky, ktorá by im poskytla výhodu pred zahraničnou konkurenciou. Ak administratíva podporí domáci technologický sektor daňovými stimulmi a reguláciami priaznivými pre veľké korporácie, firmy ako Apple, Amazon či Tesla môžu zaznamenať ďalší rast.

Geopolitická neistota by mohla zvýšiť atraktivitu aktív, ktoré investori považujú za bezpečné, ako sú zlato a dlhopisy. Trhová volatilita môže viesť k vyššiemu dopytu po týchto aktívach, čo by mohlo byť výhodné pre investorov hľadajúcich ochranu pred výkyvmi na akciových trhoch.


Investičná stratégia: Ako sa pripraviť na neistotu

Trumpov návrat môže priniesť volatilitu na finančné trhy, no základné princípy úspešného investovania zostávajú rovnaké. Európske hospodárstvo bude musieť reagovať nielen na americkú obchodnú a menovú politiku, ale aj na vlastné štrukturálne výzvy.

Investori by sa mali zamerať na dlhodobé investovanie a diverzifikáciu portfólia, pričom je dôležité pozorne sledovať vývoj transatlantických vzťahov a prispôsobovať investičné stratégie meniacim sa podmienkam. Aj v období neistoty platí, že flexibilita a dobre nastavená stratégia môžu priniesť stabilné výnosy.

Elon Musk / Donald Trump /

Demokrati v Snemovni reprezentantov USA žiadajú vyšetriť Muskov tím

06.02.2025 19:36

Podľa iniciátorov komisia pre efektívnosť vlády predstavuje možnú hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Vodikovy autobus  ktory bude jazdit v Kosickom kraji

Vodíkové autobusy, drony, aj smetiarsky voz. Košický kraj sa stane centrom pre výrobu a spotrebu ekolpaliva

06.02.2025 19:15

S využitím vodíka rátajú v Košickom kraji v autobusovej, lodnej i leteckej doprave.

Tomáš Taraba

Taraba kritizuje Budaja: Súdny dvor EÚ potvrdil zlyhanie predchádzajúcich vedení rezortu

06.02.2025 17:50

Európska komisia žalovala Slovenskú republiku v súvislosti s nesplnením si svojich povinností v oblasti povodňového rizika.

Mária Kolíková

SaS: Fico si neplní svoju povinnosťou viesť rokovanie vlády a neinformuje verejnosť o tom, kde sa nachádza

06.02.2025 17:20

Podľa Kolíkovej majú ľudia právo vedieť, čo robia ich volení predstavitelia, osobitne, ak sa jedná o predsedu vlády.

annasuhajdova

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 649x
Priemerná čítanosť článkov: 649x

Autor blogu

Kategórie

Archív